Lewin Kłodzki cz.1 [fotoreportaż]
Opublikowano 2 marca 2018 autor: admin | Kategoria: Artykuły bieżace | Komentarze (0)

LEWIN KŁODZKI to duża wieś o miejskim układzie urbanistycznym leżąca pomiędzy Wzgórzami LEWIŃSKIMI a Górami ORLICKIMI, na wysokości 44o – 470 m.n.p.m. Miejscowość jest siedzibą gminy Lewin Kłodzki. W marcu 2011 r. miasteczko liczyło 880 mieszkańców.
W przeszłości nazwy tego miejsca nie różniły się od używanej współcześnie:
LEWIN jako niemiecka, LEVIN w wersji językowej czeskiej. W roku 1939 administracja niemiecka zmieniła nazwę miasteczka na HUMMELSTADT.
Lewin znany był w całym rejonie Ziemi Kłodzkiej z tkactwa lnianego. Na rynku miasteczka organizowano targi płóciennicze. W drugiej połowie XIX w. Lewin ożywił się gospodarczo – produkowano czekoladę, pończochy oraz szlifowano kryształy. Na początku XX w. przez miasteczko przeprowadzono linię kolejową z Kłodzka do Kudowy Zdroju, ze stacją kol. w Lewinie.
W roku 1945 Lewin włączono do Polski. Nastąpiła wymiana ludności – wysiedlono niemiecką a na jej miejsce sprowadzono osadników polskich.
Wśród zabytków na uwagę m.in. zasługują:
– środek historyczny miasteczka,
– kościół parafialny p.w. św. Michała, zbudowany w stylu renesansowym z 1575 r., przebudowany w stylu barakowym w roku 1679, odrestaurowny w latach 1969 – 1970,
– ruiny zamku Homole z XIII w.
– barokowe kamieniczki.
Widocznym obiektem, wprost rzucającym się w oczy, jest wiadukt kolejowy z 1905 r.. wysokości 27 m., długości 102 m. Ponoć jest dziełem budowniczych włoskich. W Lewinie Kłodzkim mieszkała i zmarła Violetta Villas – 05.12.2011.
Spędziłem w tej miejscowości może dwie godziny. W tym czasie starałem się zrobić jak najwięcej zdjęć. W tym miasteczku jest dużo miejsc , którym warto by przywrócić urodę. Czas najwyższy by to zrobić, tylko jak na ten cel mogą zdobyć środki miejscowe władze?
Źródło: Wikipedia
Opracował: Franciszek Kazimierski fotoreporter
–